niedziela, 5 kwietnia 2009

Co oznacza komunikat Zarządu GPW?


W piątek wieczorem ukazał się następujący komunikat sygnowany przez Zarząd GPW:

„Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że na podstawie uchwały nr 42/2007 Zarządu GPW z dnia 16 stycznia 2007 r. z późn. zm.,w wyniku korekty nadzwyczajnej po sesji w dniu 3 kwietnia br. akcje spółek BIPROMET, CASHFLOW, EFEKT, EUROFAKTR, FASING, GROCLIN, KAREN, KROSNO, MAKARONPL, ONE2ONE, SANWIL, TRION, VARIANT, WANDALEX, WARFAMA, ZASTAL i ZNTKLAPY zostaną wykreślone z list uczestników indeksów WIG oraz WIG-PL. Ponadto akcje spółki ONE2ONE zostaną wykreślone z indeksu WIG-informatyka, akcje spółki BIPROMET z indeksu WIG-budownictwo oraz akcje spółki MAKARONPL z indeksu WIG-spożywczy.

Operacja wykreślenia akcji poszczególnych spółek z portfeli wyżej wymienionych indeksów wynika z ich metodologii, zgodnie z którą w indeksach giełdowych nie mogą uczestniczyć spółki zakwalifikowane do segmentów MINUS 5 i LISTA ALETRÓW i/lub zakwalifikowane do Strefy Niższej Płynności.”

Co to wszystko znaczy i czy te spółki znikną z GPW?


Krótka odpowiedź: nie znikną, przynajmniej na razie.

W kilku przypadkach może jednak grozić przeniesienie na system dwóch fixingów, a np. sytuacja finansowa Łap czy Krosna jest wiadoma.

Trzeba jednak przyjąć do wiadomości, że jest to informacja negatywna i może wpłynąć na nieco bardziej nerwowych zachęcając ich do sprzedaży akcji.

W moim przypadku chodzi o akcje Warfamy, która została zakwalifikowana do segmentu MINUS 5, czyli spółek o kapitalizacji poniżej 5 mln euro. Zresztą dane te mogą się wkrótce okazać nieaktualne, bo licząc według piątkowego zamknięcia kwota zbliża się do 7 mln euro.

Prawdopodobnie ten nadzwyczajny krok możemy powiązać ze sprawą tajemniczych wzrostów spółki AD Drągowski, którą GPW wpuściła na parkiet mimo praktycznie zerowego free-floatu. Teraz pewnie chcą wykazać się przed KNF i opinią publiczną – ale nie wiem czy z najlepszym skutkiem.

Zanosi się na trudny początek jutro. Ja swojej strategii na WFM nie zmieniam i nie zrealizowałem zysku w piątek, a jedynie pilnuję, żeby z zysku nie zrobiła się strata nie uprzedzając ruchów rynku. Czas pokaże co się wydarzy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...