wtorek, 13 stycznia 2009

Konto oszczędnościowe na 0%

Trwa chocholi taniec na rynkach finansowych.

Drastyczne cięcie stóp doprowadziło w Wlk. Brytanii do takiej sytuacji, że już pojawiły się oferty 0% na kontach oszczędnościowych prowadzonych przez towarzystwa budowlane i banki. Przy oficjalnej inflacji, która wynosi przynajmniej 4,1%, Brytyjczycy są okradani w biały dzień przez politykę rządu i BOE prowadzoną w porozumieniu z USA i Fedem.

U nas trwa nagonka na RPP, żeby też tak samo cięła stopy do poziomu poniżej granicy absurdu.

Problem leży przecież gdzie indziej – czyli w zadżumionych bilansach banków, które bojąc się upadłości nie chcą sobie nawzajem pożyczać, a tym bardziej klientom. Już w styczniu przekonamy się co w trawie piszczy, gdy zostaną opublikowane wyniki kwartalne amerykańskich magików.


Tymczasem nadal nikt nie chce kupować akcji banków i rząd Wlk. Brytanii funduje podatnikom pakiet akcji łączących się banków Lloyds i HBOS. Państwo dzięki temu stanie się posiadaczem ponad 43% kapitału.

Parę dni temu Niemcy ogłosiły przejęcie 25% akcji właściciela BRE, czyli Commerzbanku.

Wcześniej Amerykanie dostali w prezencie AIG. Można mnożyć takie przykłady.

Ta wersja kapitalizmu jest dla mnie zupełnie niezrozumiała.
Marks i Engels są zadowoleni, ale czy to na pewno dobra droga?

Czy w taki sposób świat wyjdzie z kryzysu?

Państwo w każdej postaci jest najgorszym możliwym właścicielem przedsiębiorstw i teraz dopiero dojdzie do prawdziwych nadużyć i przekrętów. Przedsmak mieliśmy przy kontroli wykorzystania środków z amerykańskiego TARP.

Ja tej nowej ekonomii nie rozumiem i jestem coraz większym sceptykiem, jeśli chodzi o szybkość otrząśnięcia się z recesji.

Z tego powodu fundamentalnie nie widzę sensu w szukaniu akcji pod długoterminowe inwestycje już teraz. Spekulacja na odbicia i tyle. Prognoz wyników spółek nie biorę na poważnie, bo w wielu wypadkach zarządy nie umieją liczyć, albo się zgrywają, bo jak inaczej traktować regularne korekty prognoz na dany rok w… styczniu kolejnego.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...