sobota, 13 grudnia 2008

Portfel powyżej 26k

Kolejny tydzień na GPW możemy uznać za konsolidację z nieudaną próbą ataku. W następnym wygasają kontrakty, więc nie wiem czy nie najlepszą taktyką nie będzie odpuszczenie szarpaniny, analiza w święta i dopiero potem jakieś konkretniejsze ruchy?

Tak sobie sam to wcześniej wykombinowałem i trzymam się planu, ale nie jestem jeszcze na 100% pewien czy nie wrzucę do portfela coś z pochodnych po 19.12.Ogólnie nie podoba mi się ten sztuczny entuzjazm w USA od rzekomego odbicia od dna z 20-21 listopada. Dotowanie nieudolnych bankierów i innych menadżerów (np. koncerny motoryzacyjne) pieniędzmi zabieranymi podatnikom jest dla mnie mega absurdem sprzecznym z wolnym rynkiem. Na tym polega kapitalizm, że jak ktoś jest niemotą, to powinien zbankrutować i jechać na mopie w supermarkecie. Tymczasem Amerykanie i za nimi cały świat postępują wbrew logice. Te wszystkie bailouty przesuwają tylko problem w czasie i sprawiają, że ich skala rośnie dorzucając do tego nowe. Zakały biznesu przecież dostając kasę znowu ją przepuszczą słusznie podejrzewając, że w razie czego dobry wujek Ben dodrukuje im parę setek świeżych miliardów dolarów. To jest chore i dobrze się nie skończy, co nie znaczy, że nie podłączę się w razie czego do fałszywego ruchu w górę.

Portfel 26 041 PLN (23341 +2700)


Biuro maklerskie 0 PLN

Lokaty i depozyty 23 341 PLN:

mBank 4741 PLN
Deutsche Bank 7000 PLN
SKOK lokaty 11600 PLN

W poniedziałek doszła nowa lokata 9,5% w SKOK na 3 miesiące w wysokości 2000 zł (rolowanie poprzedniej +600 zł z mBanku+168 zł nowe oszczędności)

Pozostałe inwestycje 2700 PLN:

Monety kolekcjonerskie - srebrne 1300 PLN
Sztabka złota 1/2 uncji 1250 PLN
Sztuka/kolekcjonerstwo 150 PLN

Na całym świecie ludzie zapragnęli posiadać złoto w postaci fizycznej. Sztabki i monety są w cenie tak jak w latach trzydziestych, póki Amerykanom nie zwinął złota rząd dekretem Roosevelta w 1933.
Trochę się niektórzy krzywią na defensywność portfela, ale sam się tym zupełnie nie przejmuję. Cel na 2008 wykonałem z nadwyżką i teraz spokojnie obmyślam strategię na kolejny rok. Na pewno nie skończy się wpłacaniem na lokaty, ale skoro mają teraz takie oprocentowanie głupotą byłoby nie skorzystać.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...