czwartek, 14 sierpnia 2008

Portfel. W konsolidacji.

Jutro mamy wolne z powodu święta, więc publikuję portfel już dziś, bo nic się w nim praktycznie nie zmieni.
WIG20 tkwi w konsolidacji lekko się wahając, ale wciąż nie może pokonać linii trendu spadkowego, ani kolejnych oporów w rejonie 2750.Z drugiej strony rynek wykazuje niezłą odporność na spadki i nie podlega poważniejszej przecenie, więc znaleźliśmy się w sytuacji remisowej. Stąd wskazany wydaje się brak gwałtownych ruchów.


Na rynek napłynęło sporo wyników kwartalnych spółek i trzeba nieco skorygować swoje zainteresowania spekulacyjne. W sumie wiele spółek pokazało dobre i bardzo dobre wyniki, ale były i rozczarowania jak w przypadku MCI czy w nieco mniejszej mierze PPWK -z niedużych spółek, które obserwuję. Z małych ciekawie wygląda między innymi MNI zarówno od strony fundamentalnej jak i technicznej, ale uwagę zwraca też poprawa sytuacji Netii. Na razie nie widać na wykresie za bardzo wzrostów, lecz przynajmniej następuje powolna stabilizacja. Wiadomo, że działa na trudnym rynku, ale posiada silnego inwestora i przypomniał mi się kawałek wywiadu w Gazecie Prawnej z połowy lipca z prezesem polskiego Legg Mason (Tomasz Jedrzejczak):

(GP)- Jakie spółki najlepiej poradzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym?

- Jak już widać, najlepiej będą radziły sobie firmy defensywne: telekomy czy branża energetyczna. Negatywne przełożenie na ich wyniki powinno być najmniejsze. Najgorzej będą sobie radziły spółki silnie zadłużone, a stosunkowo kiepsko firmy, które weszły w okres spowolnienia będąc w trakcie realizacji dużych pomysłów inwestycyjnych.”

W ogóle zachęcam do przeczytania całości tej rozmowy. Bardzo mi się podoba podejście do rynku Tomasza Jędrzejczaka- chłodna ocena, zero nagonki.

Zwraca też uwagę wciąż wzmacniający się dolar. Kurs EUR/USD przebił 1,5 i nie chce wrócić wyżej. Złotówka nadal lekko słabnie. Już mamy ponad 2,22 za dolara. Jeśli chcesz kupić elektronikę lub jechać na egzotyczną wycieczkę, nie ma co zwlekać.

Stan portfela 21 078,26 PLN (6052,31+347,95+12291+2387):Biuro maklerskie 6052,31 PLN:
+90 przelew

Mijający tydzień upłynął u mnie pod znakiem marazmu. Nic nie wpadło do portfela. Indeksy w konsolidacji, nie widzę sensu się szarpać. Czekamy dalej. A w przyszłym tygodniu pewien jestem jedynie, że znowu coś tu dorzucę do gotówki.

Fundusze inwestycyjne 347,95:

Legg Mason Akcji 1,068 j.u = 347,95 PLN

Lokaty i depozyty 12 291 PLN:

mBank 1491 PLN
SKOK lokaty 10800 PLN


Pozostałe inwestycje 2387 PLN:

Monety kolekcjonerskie - srebrne 1300 PLN
Sztabka złota 1/2 uncji 897 PLN
Sztuka/kolekcjonerstwo 150 PLN
Inwestycje alternatywne 40 PLN

Tanieje złoto wraz z surowcami, ale założenie miałem takie od początku, że sztabka ma funkcje zabezpieczające nie spekulacyjne (do tego wybrałbym certyfikaty RCGLDAOPEN).

Jak informowałem już we wtorek zacząłem współpracować z firmą o2.pl i pisać teksty na ich nowym serwisie notowany.pl. Proszę nie mylić mnie z właścicielami strony. Piszę tam tylko teksty i to wszystko.

Usilnie będę się starał, aby to zupełnie nie wpłynęło na stan bloga i twardo dodaję nowe wpisy. Ćwiczę w ten sposób dyscyplinę niezbędną w oszczędzaniu i inwestowaniu.

Zdaję sobie sprawę, że wciąż wartość aktywów APP Funds jest niewielka, ale zupełnie mnie to nie deprymuje. Rok temu było to 0 złotych. Mimo niekorzystnej sytuacji na rynku, pewnych problemów w domu, udało mi się pokonać pierwszy mały próg, a liczę, że granicę 25000 przekroczę przed Bożym Narodzeniem.

Wszystkim Czytelnikom życzę sukcesów i zachęcam w przyszłym tygodniu do dołożenia do swojego portfela inwestycyjnego choćby kilkudziesięciu złotych.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...