czwartek, 19 czerwca 2008

KGHM – niezbędne uzupełnienie portfela indeksowego

Posiadacze długich pozycji na kontraktach terminowych na WIG20 czy samą Miećkę muszą zwracać uwagę na datę przyznania prawa do dywidendy na tej spółce.

Odcięcie tego prawa często skutkuje sporym tąpnięciem WIG20 w kolejny dzień sesyjny. W zeszłym roku mieliśmy z tym dodatkowo później cały kabaret z transzami i zawieszaniem wypłaty.

Mam nadzieję, że w tym roku będzie inaczej.

W przyszły czwartek 26 czerwca na dorocznym WZA Zarząd zaproponuje 9 złotych dywidendy za 2007 r,.


Skarb Państwa jest niezwykle chciwym i agresywnym inwestorem. Może się zdarzyć, że podniesie poprzeczkę jeszcze wyżej.

Przedsmak do czego jest zdolny obecny rząd dało nam ostatnie starcie w PKN Orlen o stanowiska w Radzie Nadzorczej i dywidendę.

Rząd -niczym stara dobra ekipa Millera, nie zgodził się z kandydaturą inwestorów finansowych w osobie Raimondo Egginka. Wolał powołać dwóch swoich urzędników. Poza tym przeforsował wypłatę dywidendy przez PKN, mimo, że kasa spółki świeci pustkami i Orlen będzie musiał wziąć kredyt, aby wywiązać się z tego zobowiązania.

Nie chcę roztrząsać teraz wyższości PiS nad PO, czy na odwrót, bo mnie to niespecjalnie interesuje. Tak samo kto był Bolkiem, kto Lolkiem.

Przy okazji tylko wspomnę, że jestem bardzo rozczarowany poczynaniami tego rządu (a raczej ich brakiem) w dziedzinie gospodarki.

Dość tych bzdur.

W każdym razie można być pewnym, że skoro dywidenda KGHM wyniesie co najmniej 9 zł za akcję, trzeba wrzucić mały pakiet do portfela indeksowego, aby jej nie stracić.

Proszę pamiętać, że pieniądze, które wpłyną na rachunek w biurze maklerskim ( najprawdopodobniej będzie to 7 sierpnia) są pomniejszone o podatek 19 %.

Najprzyjemniej byłoby kupić spółkę w rejonach 85 zł, ale obawiam się, że 94-95 jest ceną znacznie bardziej realną.Zainteresowanych tematem dywidend zachęcam do postudiowania tabelki i samodzielnej pracy.

Jeśli nadejdzie bessa, warto zwrócić się w stronę spółek generujących realną gotówkę i zyski dla akcjonariuszy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...