piątek, 21 marca 2008

Portfel. Bez akcji.

Stan portfela 16 112,01 PLN (1149,7 PLN + 12017,88 PLN+ 1535 PLN+ 1075,43 PLN + 150 PLN + 184 PLN)

Biuro maklerskie 1149,70 PLN
Gotówka 1149,70 PLN

Miniony tydzień obfitował w ciekawe wydarzenia na rynkach kapitałowych. Najpierw w niedzielę JP Morgan Chase wykupił bliski upadku Bear Stearns płacąc zaledwie $2 za sztukę (wartość księgowa 1 akcji = $ 84). Przy okazji Rezerwa Federalna dała gwarancje aż na 30 mld zielonych w razie dość prawdopodobnej wtopy na papierkach opartych na kredytach hipotecznych. Operacji dokonano w pośpiechu, aby w poniedziałek nie doszło do runu na Bear Stearns.

Zaczęły krążyć plotki o innych bankach inwestycyjnych w kłopotach aż tu nagle od wtorku sytuacja przybrała inny wymiar.

Fed sięgnął kolejny raz do swojej tradycyjnej broni do walki z kryzysem i obciął stopy w USA aż do poziomu ledwie 2,25 % i praktycznie kolejne obniżki są bardzo ograniczone. Rynek spodziewał się takiej skali cięć i tu nie widzę żadnego zaskoczenia, ale jednocześnie nastąpił atak na akcjach, walutach i towarach.

Już od pewnego czasu naradzali się bankowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Japonii, Francji, Niemiec i Kanady, a teraz widać tego efekty.

Zaczęła spadać cena ropy i złota, kurs dolara rozpoczął odbicie, a akcje na całym świecie gwałtowny rajd do góry.

Wiadomo, że ruch jest sztuczny, ale sporo instytucji podłącza się i chce zarobić na tych nowych trendach, więc co dalej będzie nie jest wcale takie oczywiste.

Ryzyko jeszcze bardziej wzrosło.

Co w takim razie zrobić najrozsądniej?

Mi się nie spieszy i dlatego spokojnie poczekam na pozycji obserwatora. Nie bardzo wiem czy warto zająć pozycję po stronie byków czy misiów, więc najlepiej dla mnie będzie pozostawienie k na indeksie przy poziomie 2500 do końca kwietnia. Jeśli nic nie wpadnie, podniosę poprzeczkę nieco wyżej w maju.

Awanturnicy i spekulanci z pewnością nie będą czekać, ale naprawdę ciężko prorokować czy zarobią czy stracą.

Lokaty bankowe 12017,88 PLN

mBank 4417.88 PLN
SKOK lokaty 7600 PLN

Monety kolekcjonerskie 1535 PLN

Spadki w końcu nieco zatrzymały się i nie muszę obniżać wyceny.

Sztabka złota 1075,43 PLN

Złoto znalazło się w korekcie i zastanawiam się po ile warto kupić kilka certyfikatów RCGLDAOPEN.

Sztuka 150 PLN

Zadebiutował nowy dział. Na razie jest w nim skromny kufel, ale myślę, że to nie koniec zakupów i na pewno w tym roku coś tu dojdzie.

Inwestycje alternatywne 184 PLN

W tygodniu po świętach nie będzie się wiele działo w portfelu. Dojdzie zaledwie 50 PLN z kolejnych oszczędzonych środków do biura maklerskiego. Niestety czekają mnie pewne nowe nieprzewidziane dotąd wydatki, ale nie poddam się i będę tak czy siak dalej odkładał.

Zachęcam każdego do systematycznego oszczędzania. Początkowo nie widać może jakiś oszałamiających efektów, ale mieszanka cierpliwości i procentu składanego popłaca.
Mam nadzieję, że ten blog będzie najlepszym dowodem prawdziwości tego twierdzenia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...